Зерновий коридор: Росія висунула умову продовження угоди у березні

Росія заявила про намір погодитися на продовження дії Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів у Чорному морі тільки в тому випадку, якщо будуть враховані інтереси її сільгоспвиробників.

Під час обговорення перспектив реалізації Чорноморської зернової ініціативи з російської сторони було наголошено, що продовження «пакетної» угоди щодо зерна можливе лише при врахуванні інтересів російських виробників сільгосппродукції та добрив у плані безперешкодного доступу на світові ринки”, — заявили у російському міністерстві закордонних справ за підсумками зустрічі Ради міністрів закордонних справ «Групи двадцяти» в Нью-Делі у середу, 1 березня.

Угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини, має бути продовжена цього місяця. Україна раніше заявила, що домагатиметься продовження угоди на більш тривалий термін — до року — для кращого перспективного планування, а також хотіла б, щоб до неї був включений порт Миколаїв. Росія, однак, дала зрозуміти, що вона незадоволена деякими аспектами угоди.

Бізнес-спільнота України у вівторок виступила зі спільним закликом до сторін-гарантів Чорноморської зернової ініціативи — ООН і Туреччини — сприяти її стабільній роботі, продовженню і розширенню, а також забезпечити вільне торговельне судноплавство в регіоні Чорного моря.

Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

За даними ООН, зерновим коридором з українських портів станом на 1 березня експортовано 22,7 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи, у тому числі кукурудзи — 11 млн тонн, пшениці — 6,3 млн тонн, соняшникової олії — 1,3 млн тонн.

Зерновий коридор: Росія висунула умову продовження угоди у березні
Інфографіка: un.org

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *