Український дослідницький криголам перезмінив полярників на польській антарктичній станції

Український науково-дослідницький криголам «Ноосфера» замість російського судна перезмінив полярників на польській антарктичній станції «Арцтовський». Про це повідомила прес-служба Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).

Наприкінці березня дорогою з Чилі до української станції «Академік Вернадський» «Ноосфера» доправила на «Арцтовський» низку вантажів. А тепер, на зворотному шляху, українське судно прийняло на борт учасників польської антарктичної експедиції, яких разом з нашими полярниками доправить до чилійського порту Пунта-Аренас.

Буквально через тиждень після початку війни до нас звернулися польські колеги, запитавши, чи наш новий криголам не погодиться обслуговувати їхню антарктичну станцію. До цього вони зафрахтували російське судно, але після віроломного вторгнення росіян в Україну більше не хочуть витрачати на них жодну копійку. Тобто поляки теж відправили «рускій корабль» у відомому напрямку”, — розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

За його словами, Центр погодився на цю пропозицію, адже вона дозволить розширити співпрацю між Україною та Польщею, та є дуже вигідною для нас.

Польща надає нам неймовірну підтримку в цей складний час, зокрема, саме Польська антарктична програма допомогла нам доправити на «Вернадський» зимувальників 27-ї УАЕ. Та й розташований їхній «Арцтовський» на шляху від нашого «Вернадського» до Чилі, на острові Кінг-Джордж, що досить зручно. Кінг-Джорж зазвичай є проміжною точкою для суден перед виходом в найбурхливішу в світі протоку Дрейка”, — пояснив очільник Центра.

Поки польські колеги завантажувалися на «Ноосферу», українські біологи, які повертаються додому після роботи на «Вернадському», відібрали зразки ґрунтів та рослин на острові Кінг-Джордж.

Із Чилі полярників доправлять літаком до Варшави, а вже звідти українська експедиція вирушить в Україну наземним транспортом. Криголам «Ноосфера», приписаний до порту Одеса, не повернеться в Україну до кінця війни. До того часу він базуватиметься в одному з портів Південної півкулі.

«Ноосфера» належить Національному антарктичному науковому центру України. Власний океанографічний криголам дозволить Україні після тривалої перерви повернутися до досліджень Світового океану, розв’язати логістичні проблеми на антарктичній станції «Академік Вернадський» та розширити можливості сезонних експедицій, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а також проводити дослідження не лише в Антарктиді, а й в Арктиці, і, за необхідності, в інших регіонах океану.

Криголам був придбаний в установи «Дослідження та інновації» Великобританії (куди входить Британська антарктична служба) за $5 млн. У серпні на судні піднято прапор України, а 5 жовтня воно прибуло з порту Фредеріксхавн (Данія) до нового порту приписки Одеса. У грудні 2021 — січні 2022 року на судні було проведене технічне обслуговування в доку ПАТ «Іллічівський судноремонтний завод» (ІСРЗ). Судно збудувала суднобудівна компанія Swan Hunter (Уоллсенд, Великобританія), спуск на воду відбувся у 1990 році. Довжина судна — 100 метрів, ширина — 18 метрів, водотоннажність — 5,7 тис. тонн. Судно здатне рухатися крізь шар льоду завтовшки до чотирьох метрів.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *