Україні треба організувати експорт мінімум 4 млн тонн сільгоспвантажів щомісяця — Мінагропрод

Щоб упоратися з експортом сільськогосподарських вантажів у 2022-2023 маркетинговому році (МР, липень 2022 — червень 2023) потрібно буде організувати вивезення щонайменше 4 млн тонн щомісяця. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, повідомляє прес-служба Мінагропроду.

За прогнозами міністерства, внутрішнє споживання всіма ключовими сільськогосподарськими культурами буде повністю забезпечене на рівні 65 млн тонн зернових, зернобобових та олійних, а також передбачається потенційний експорт в обсязі близько 30 млн.

Цього року відбулася певна реструктуризація змін у вирощуванні з точки зору пріоритетності культур. На це вплинуло декілька факторів: собівартість витрат на гектар, можливість реалізації для внутрішніх потреб і те, яка врожайність продукції з гектара землі та її вартість за тонну. Останній пункт важливий з огляду на ускладнену експортну логістику: аграрії надавали перевагу тим культурам, які дають більшу вартість з однієї тонни, насамперед ідеться про олійні.

Найбільша зміна в структурі посівів стосувалася пшениці, кукурудзи, соняшника і сої.

Так, якщо в 2021 році ярої пшениці було посіяно 42 тис. га, то цьогоріч — майже 200 тис. га. По-перше, пшениця важлива для продовольчої безпеки, по-друге, вона менш вибаглива культура з точки зору інтенсивності, матеріальних ресурсів, прокоментував Висоцький.

Соя — культура, що невибаглива до мінеральних добрив. Хоча її площа посівів і залишилася на рівні попереднього року — близько 1,25 тис. га, але в цьогорічній структурі посівів її обсяги збільшилися, оскільки в цілому скоротилися посівні площі.

Площі посівів під соняшник скоротилися порівняно з минулим роком, але несуттєво і зберегли високий показник у 4,7 млн га.

Відбулося скорочення посівів кукурудзи: цього року 4,6 млн га проти 5,5 млн га торік, що пов’язано насамперед з тим, що кукурудза дає велику врожайність і складніша в логістиці.

Така структура посівних площ цілком гарантує внутрішню продовольчу безпеку України, запевнив Висоцький.

Цього року Мінагропрод очікує урожай близько 48–50 млн тонн зернових та зернобобових: кукурудзи — 24 млн тонн, пшениці — 18– 20 млн тонн, ячменю — близько 5 млн тонн, а також інших культур. Урожай олійних має бути на рівні як мінімум 15 млн тонн. Так, очікується виробництво близько 10 млн тонн соняшника, 2,5-2,8 млн тонн сої і близько 2,5 млн тонн озимого ріпаку.

У нас буде до 20 млн тонн перехідних залишків із попереднього врожаю та потенційно мінімум додатково 30 млн тонн до експорту з нового. Для того щоб впоратися з такими обсягами, потрібно експортувати мінімум 4 млн тонн щомісяця”, — наголосив Висоцький.

Україна вважається житницею світу, проте з огляду на російську загарбницьку війну українська аграрна економіка більше не може використовувати важливі морські порти для експорту. Тож необхідно відкрити нові маршрути по суші, а також організувати вантажівки та вагони-зерновози для поїздів.

В умовах морської блокади Росії Україна налагодила два канали експорту зерна — через Польщу та Румунію, а також веде переговори з державами Балтії.

У травні на експорт усіма видами транспорту відвантажено понад 1,743 млн тонн зернових, олійних та продуктів переробки, що становить 180% від квітневого обсягу.

За даними Держмитслужби, з початку 2021-2022 маркетингового року станом на 6 червня Україна експортувала 47,177 млн тонн зернових.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *