Україна припускає можливість експорту зерна до портів на Балтиці «гумкоридором» через Білорусь

Україна не виключає можливості створення гуманітарного коридору через Білорусь для постачання українського зерна до портів країн Балтії через стислі терміни для налагодження експортної логістики. Про це заявив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка, передає «Інтерфакс-Україна».

Найбільшу здатність із перевезення товарів мають балтійські порти — Литви, Латвії та Естонії. Сумісність залізничних колій у цьому напрямку технічно спрощує перевезення. Якщо ми ставимо запитання про розблокування наших портів, то теоретично можна поставити запитання і про гумкоридори через Білорусь”, — сказав Качка під час дискусії, організованої у п’ятницю проєктом «Ціна держави».

Водночас, за його словами, політично ця опція є менш прийнятною, ніж розблокування портів. Ніхто не може гарантувати, що постачання через білоруську територію безпечніше, ніж морем: там фіксують переміщення військ, є проблеми з передбачуваністю дій Білорусі.

Проте Україна не відкидає жодних варіантів. Якби у нас не було тиску часу, можна було б сконцентруватися виключно на західному кордоні. Але час підтискає — питання треба вирішити до осені”, — зазначив торгпред.

Україна зверталася по допомогу в цьому питанні до FAO, Світової організації торгівлі, ООН.

Те, що забезпечуватиметься міжнародним тиском третіх сторін, те й використовуватиметься. Якщо їхні гарантії дозволять їздити через Білорусь — будемо везти через Білорусь, якщо морем — іще краще”, — зазначив Качка.

Як вважають у Мінекономіки, у найближчі три місяці повністю забезпечити експорт через західний кордон буде неможливо, хоча це можна зробити у найближчі роки.

Наразі Україна має не лише логістичні, а й бюрократичні труднощі з експортом зерна через ЄС. Так, покупці українського зерна у Євросоюзі вимагають застарілого пакету документів. Це свідчить про те, що не було традиції торгівлі таким товаром через Румунію, Угорщину чи Польщу.

Раніше міністр транспорту Литви Марюс Скуодіс назвав два шляхи вивезення зерна з України: розблокувати за допомогою міжнародних структур українські порти або створити гуманітарний коридор для перевезення вантажів через Білорусь до портів країн Балтії.

12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів.

За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *