Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН для розблокування портів

Україна, Туреччина та ООН підписали «Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів», яка дозволить відкрити для експорту зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів і добрив, включаючи аміак, морські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний».

Як повідомляє кореспондент сайту «Порти України», документ у п’ятницю, 22 липня, підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш.

Аналогічний документ підписали також представники Туреччини, ООН та Росії.

Підписана представниками Туреччини, ООН та України ініціатива має бути затверджена Кабінетом міністрів та оприлюднена у повному обсязі.

Прогнозується, що повноцінний рух суден до українських портів і з них для вивезення продовольства може розпочатися за кілька тижнів.

Діяльність та контроль в українських портах Одеса, Чорноморськ і «Південний» здійснюватиметься під владою та відповідальністю України. Рух жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів, не передбачається. Угода не передбачає також розмінування українських портів — для проходу суден будуть використовуватися безпечні фарватери.

Для нагляду за виходом суден з України у Стамбулі під егідою ООН буде створено Спільний координаційний центр (СКЦ) за участі представників України, Туреччини, ООН та Росії, який займатиметься загальним наглядом і координацією реалізації домовленостей, реєстрацією суден, що слідують в розблоковані українські порти та затвердженням графіків транзиту та заходу суден в порти.

Також створюються спеціальні інспекційні групи за участю всіх Сторін, які перевірятимуть судна на предмет наявності несанкціонованих вантажів і персоналу на борту, які прямують до українських портів або виходять з них. Такі групи працюватимуть в гаванях в районі Турецької протоки (протока Босфор), які попередньо будуть визначені турецькою стороною.

Угода діятиме 120 днів із дати підписання і буде автоматично продовжена, якщо жодна із сторін не повідомить про намір її припинення.

Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН для розблокування портів
Скріншот: media.un.org

Раніше радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк розкрив деталі угоди й повідомив, що Україна у Стамбулі не підписує жодних документів з Росією.

Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов’язання перед ними. Росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН. (…) Жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності їх представників у наших портах. У разі провокацій — негайна військова відповідь. Усі перевірки транспортних суден здійснюватимуться спільними групами в водах у разі виникнення такої потреби”, — сказав Подоляк.

Також документ не передбачає послаблення антиросійських санкцій ЄС та США, попри те, що росіяни неодноразово намагались це прописати.

Перед підписанням угоди українська делегація провела зустріч з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем.

Генеральний секретар вкотре висловив підтримку деблокаді українських портів та запевнив, що безпека є беззаперечним пріоритетом ООН. Організація зробить максимум, аби цей принцип дотримувався всіма учасниками переговорів”, — повідомила прес-служба МІУ.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

91Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *