«Шантаж має припинитися». Дмитро Кулеба закликав світ захистити зернову угоду
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав світ захистити чорноморський зерновий коридор і відреагувати на шантаж Москви стосовно можливої відмови продовжити угоду.
Росія робить саме те, про що ми попереджали: відновлює голодні ігри та загрожує чорноморській зерновій ініціативі. Я хочу, щоб кожна африканська, азіатська, близькосхідна родина знала: Україна не висуває додаткових вимог, ми хочемо, щоб коридор продовжував працювати. Настав час захистити чорноморський зерновий коридор. Я закликаю всі держави та організації чітко дати зрозуміти Москві: шантаж має припинитися, Росія не має права піддавати ризику мільйони людей. Мій заклик особливо стосується держав, які залежать від експорту українського зерна», — написав Кулеба у Twitter.
У середу, 12 жовтня, Росія надіслала листа генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, в якому викладено список претензій стосовно продовження угоди. Як заявив російський представник у відділенні ООН у Женеві Геннадій Гатілов, Росія готова відмовитися продовжити зернову угоду, якщо не будуть виконані її вимоги. Офіційні особи ООН мають відвідати Москву в неділю, щоб обговорити продовження угоди.
Наразі Україна, Росія, Туреччина та ООН ведуть переговори про продовження та розширення зернової ініціативи після кінцевого терміну 19 листопада.
У липні представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Угоди діятимуть протягом трьох місяців із можливістю продовження.
Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня. Перше судно під завантаження зайшло до порту Чорноморськ 7 серпня і залишило порт 13 серпня.
Станом на 13 жовтня в рамках зернової ініціативи порти Одеса, Чорноморськ та «Південний» відправили 331 суден, які експортували 7,38 млн тонн агропродукції до країн Азії, Європи та Африки.
1Комментарий