Росія домагається обмежень на експорт зерна всіма країнами ЄАЕС

Росія хоче, щоб усі члени Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) запровадили квоти та мита на вивіз зерна.

Як повідомляє «Интерфакс», на засіданні Євразійської економічної комісії (ЄЕК) минулого тижня Росія наполягала, щоб усі члени ЄАЕС запровадили квоти та мита на експорт зернових до третіх країн.

Зазначається, що навесні 2022 року на тлі активізації закупівель пшениці у Сибіру з боку Казахстану Росія заборонила вивезення зернових до країн ЄАЕС до 30 червня. Це викликало невдоволення Казахстану, який запідозрив Росію у дискримінації. У відповідь він також запровадив квоти на експорт пшениці та борошна.

На нараді в ЄЕК російська сторона вказала на недостатність вжитих заходів, оскільки в Казахстані немає квот на експорт ячменю та кукурудзи та відсутні вивізні мита. У результаті склалася суттєва різниця між внутрішніми цінами двох країн.

Члени ЄАЕС ще у серпні 2021 року планували запровадити єдиний підхід для обмежень експорту пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику та інших товарів. Але ідея так і не була реалізована.

Повністю експорт пшениці заборонила лише Білорусь. Вірменія та Киргизстан готують рішення про мита та квоти. Казахстан же виступає проти мит, оскільки вони можуть стати на заваді місцевим сільгоспвиробникам виконувати міжнародні зобов’язання.

Минулого тижня заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко заявив, що питання розблокування російськими окупаційними військами доступу до українських портів слід розглядати з огляду на можливість зняття санкцій із російського експорту.

Раніше ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FАО), станом на початок травня в Україні застрягли близько 25 млн тонн зерна, яке неможливо вивезти через блокування Росією морських портів та проблеми з інфраструктурою.

12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів. За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

До російського військового вторгнення Україна щомісяця експортувала до 5 млн тонн сільгосппродукції через порти Одеси і Миколаєва, проте зараз через їх морську блокаду з боку РФ країна може щомісяця перевозити близько 500 тис. тонн зернових. Цей показник можна збільшити до 2-3 млн тонн, наростивши пропускну здатність залізничних і логістичних переходів на кордонах з країнами ЄС.

Україна шукає нові логістичні маршрути, зокрема залізничні. Одним з нових є маршрут через порт Констанца в Румунії. Також опрацьовуються коридори через Польщу та порти на Балтійському морі.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *