Попередньо домовлено про розблокування трьох портів для експорту зерна — представник України в переговорній групі

Транспортувати українське зерно на експорт, згідно з попередніми домовленостями у Стамбулі делегацій України, Росії та Туреччини за посередництва ООН, планується через три порти «Великої Одеси», а в подальшому можливе розширення їх списку. Про це розповів народний депутат, член української делегації на переговорах Рустем Умєров в ефірі «Суспільного».

Експорт відбуватиметься через три порти: Одеса, «Південний» та Чорноморськ, але в майбутньому, сподіваємося, можемо і розширити їх. (…) Всі рекомендації морських сил, збройних сил повинні бути дотримані. Є безпечні коридори, маршрути, які ми розробили спільно з військовими, і по цих маршрутах будуть проходити всі цивільні судна. І всі судна, які вільно можуть дотримуватися цих рекомендацій, можуть заходити до нас”, – зазначив Умєров.

Він додав, що дотримання безпекових правил контролюватиме моніторингова група під егідою ООН, яка перебуватиме у Стамбулі, а Росія не буде мати впливу на цей процес.

Жодних російських суден в наших акваторіях не повинно бути. Ми не довіряємо їм. Навіть якщо вони підпишуть угоду з ООН. Це країна-агресор, і поки вони не відійдуть до своїх кордонів, їм довіряти не можна”, — наголосив Умєров.

Депутат окремо наголосив, що про зупинку в морі для перевірок суден, що ідуть до та з українських портів, не ідеться.

По цих коридорах ми розробили механізм, де жодного контролю цих суден у морі не буде. Лише моніторингова група працюватиме зі своїм мандатом, і вони лише перевірятимуть, щоб у цих суднах не було озброєння”, — пояснив він.

Читайте також: Стратегічні зернові. Наслідки скорочення українського зернового експорту для України і світу

Минулого тижня у Стамбулі відбулися чотиристоронні переговори щодо вивезення українського зерна за участі делегацій України, Туреччини, ООН і Росії, на яких було досягнуто домовленості щодо базових технічних питань. Наступна зустріч української та російської делегацій, на якій будуть ще раз розглянуті всі деталі та підписана угода, планується у Туреччині цього тижня.

За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, відновлення експорту зерна з українських портів у Чорному морі неможливе без гарантій безпеки для судновласників, вантажовласників і України як незалежної держави

Україна вважається житницею світу, проте з огляду на російську загарбницьку війну українська аграрна економіка більше не може використовувати важливі морські порти для експорту.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі. Через блокування українських морських портів Росією близько 20 млн тонн збіжжя залишаються заблокованими в Україні.

В умовах морської блокади Росії Україна налагодила два канали експорту зерна — через Польщу та Румунію, а також веде переговори з державами Балтії.

24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про початок вторгнення до України. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об’єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

З перших днів повномасштабного вторгнення флот РФ поцілив щонайменше у вісім цивільних суден в Азовському і Чорному морях і в Бузькому лимані. Піддаються обстрілам також морські порти. Росіяни називають це «антитерористичною операцією».

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *