Не проданий урожай згниє в Україні, якщо не розблокувати порти — Ставніцер

У разі, якщо не буде знайдене рішення, яке дозволить розблокувати експорт через українські порти, не продані надлишки зерна згниють на елеваторах замість того, щоб нагодувати мільйони людей у світі. Таку думку висловив співвласник групи ТІС Андрій Ставніцер в інтерв’ю LB.

Україна не пристосована для довгострокового зберігання зерна. Ми завжди працювали з обороту — збирали, накопичували, коротко зберігали та експортували. Є країни, які зберігають зерно роками, а ми — ні. (…) Ми бачили це минулого разу в Україні, коли Янукович запровадив квоти на експорт зерна, зерно почало псуватися. Я водив тоді посла США Стівена Пайфера нашими зерносховищами, показував зерно наших клієнтів — компанії Cargill, показував, як воно гниє і що з ним буде, якщо його не почати експортувати. Така сама ситуація буде найближчим часом. Я впевнений, ми водитимемо послів і представників ООН, показуватимемо їм, як гниють мільйони тонн зерна, які могли б годувати людей по всьому світу”, — зазначив Ставніцер.

За його словами, для того, щоб зберігати зерно довго, потрібна спеціальна технологія — так звана аерація, коли через зерно пропускають повітря, воно стає менш вологим, і це запобігає появі грибка та пріння і в підсумку гниття зернових. Водночас, для реалізації будь-якого проекту переобладнання елеваторів для довгострокового зберігання зерна потрібно буде багато місяців, тому що це потребує перебудови силосів, підключення технологій, імпорту обладнання.

Це серйозний процес і не так швидко. Якісь наші силоси в Україні мають таку технологію, більша частина — не має. Це складний процес”, — пояснив співвласник ТІС.

Проблематика вивезення зерна з України, на його думку, потребує дипломатичних домовленостей на рівні ООН та міжнародних організацій, і не має суто військового вирішення.

Тому що торгове судноплавство — це не військовий флот, якому ти сказав: «Завтра о 5:00 команда вишикувалася, і пішли — такі цілі, такі завдання». Це екіпажі, це суднові агенти, навігація. Жоден страховик не випустить ці судна у плавання без будь-яких домовленостей. На мою думку, така домовленість може бути тільки через ООН, тільки через якийсь гуманітарний коридор, який дозволить (можливо, під охороною військових кораблів, якщо це необхідно, і, швидше за все, турецьких, бо згідно з Конвенцією Монтре лише причорноморські країни можуть довго тримати тут свій флот) справді, під таким конвоєм ходити. Цей варіант, на мою думку, реалістичний”, — підсумував Ставніцер.

Читайте також: Стратегічні зернові. Наслідки скорочення українського зернового експорту для України і світу

За даними АМПУ, українські порти на Дунаї у травні 2022 року збільшили відвантаження зернових на експорт порівняно з квітнем в 1,6 разу — до 1,3 млн тонн, проте це лише чверть тих обсягів, які щомісяця експортувалися до російського військового вторгнення і блокування Росією основних портів України.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що Україна готова створити необхідні умови для відновлення експорту з Одеського порту і шукає рішення разом з ООН і партнерами, щоб Росія не змогла цим скористатися для нападу. Українське зерно може бути доставлене на світові ринки завдяки механізму командного центру, що планується створити у Стамбулі. Так, під егідою ООН було підготовлено дорожню карту для розв’язання глобальної продовольчої кризи.

Україна вважається житницею світу, проте з огляду на російську загарбницьку війну українська аграрна економіка більше не може використовувати важливі морські порти для експорту.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі. Через блокування українських морських портів Росією близько 20 млн тонн збіжжя залишаються заблокованими в Україні.

В умовах морської блокади Росії Україна налагодила два канали експорту зерна — через Польщу та Румунію, а також веде переговори з державами Балтії.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *