Морський експорт російської нафти стабільний попри незначне сповільнення

Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 11 по 17 березня 2023 року зменшився проти попереднього тижневого періоду на 2,7% — до 3,23 млн барелів. Про це повідомляє Bloomberg.

Минулого тижня російські морські потоки нафти скоротилися, хоча досі мало ознак того, що країна зменшила видобуток, як було заявлено цього місяця», — зазначає агентство.

Морський експорт російської нафти з чотирьох експортних регіонів

Інфографіка: bloomberg.com

Поки немає суттєвих доказів анонсованого скорочення видобутку на 0,5 млн барелів на добу. Будь-яке падіння видобутку на родовищах Сибіру може зайняти певний час, перш ніж позначиться на обсягах відвантаження з портів Балтійського або Чорного морів. Іншим свідченням, що Москва, можливо, досі не почала заплановане скорочення, є той факт, що сумарний обсяг сирої нафти у сховищах країни вперше з квітня 2022 року перевищив 15 млн барелів.

Запаси нафти у сховищах Росії

Інфографіка: bloomberg.com

Як зауважує агентство, російські запаси зростають у міру того, як виникають логістичні перешкоди у експортерів.

Збільшення морських потоків, що спостерігалося на початку року, ймовірно, відображає перенаправлення нафти, яка раніше відправлялася нафтопроводом «Дружба» до Польщі та Німеччини. Постачання до Німеччини припинилися наприкінці 2022 року, а потоки до Польщі впали приблизно до 60 тис. барелів на добу відповідно до останнього діючого контракту з російським постачальником.

Втрата цих трубопровідних ринків означає, що додаткові 0,5 млн барелів російської нафти тепер експортуються через порти країни в умовах західних обмежень, які змусили Москву загрожувати скороченням видобутку.

Загалом звітного тижня російські морські нафтові порти і термінали завантажили 30 танкер проти 31 попереднього тижня.

Розподіл завантажених танкерів за чотирма експортними регіонами

Балтійський регіон:

  • Приморськ — 6 танкерів (попереднього тижня — 7);
  • Усть-Луга — 5 (6).

Тихоокеанський регіон:

  • Козьміно — 9 (8);
  • Де-Кастрі — 2 (2);
  • Пригородне — 1 (1).

Чорноморський регіон:

  • Новоросійськ — 4 (6).

Арктичний регіон:

  • Мурманськ — 2 (1).

Сумарний обсяг відвантаженої звітного тижня нафти становив 22,6 млн барелів проти 23,3 млн барелів тижнем раніше.

За оцінками агентства, звітного тижня сплата експортного мита на нафту забезпечила надходження до скарбниці Кремля $43,8 млн проти $45,1 млн попереднього тижня. У березні ставка мита становить $1,94 за барель, що відображає подорожчання Urals до $50,51 за барель у період з 15 січня по 14 лютого. Розмір ставки збільшився вперше з грудня.

Індія збільшує закупівлі далекосхідної російської нафти ESPO. Із 20 танкерних партій, відправлених у березні, до індійських споживачів прямує шість. Минулого місяця індуси отримали лише два таких вантажі із 30.

До Індії також продовжує надходити більша частина вантажів нафти Sokol, що відвантажується на терміналі Де-Кастрі.

Серед особливостей експортної логістики російської нафти із західних портів агентство відзначає рейдову перевалку в Середземному морі, що триває високими темпами. Це найбільш помітно біля іспанського міста Сеута на північному узбережжі Африки та поблизу Каламати на півдні Греції. У цих локаціях від початку року з афрамаксів на великотоннажні танкери (VLCC) перевалили щонайменше 52 вантажі. Обсяг перевантаження поблизу Греції, здебільшого в затоці Лаконікос, різко збільшився у лютому, перевищивши 10 млн барелів, або 360 тис. барелів на добу. Великотоннажні танкери, що завантажуються біля Сеути, прямують навколо Африки до Китаю. Судна, що забирають вантажі поблизу Греції, пливуть через Суецький канал переважно до Індії.

Танкер із вантажем російської нафти залишається на якорі поблизу порту Тема у Гані понад три тижні після прибуття до цієї західноафриканської країни. Національне нафтове управління країни дозволило розвантаження судна у наданий термін, однак процес затримується з міркувань національної безпеки, свідчать джерела агентства.

Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 4 по 10 березня 2023 року зменшився проти попереднього тижневого періоду на 14% — до 3,11 млн барелів. Російські нафтові порти і термінали завантажили 31 танкер проти 29 попереднього тижня.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *