Морська деблокада України буде ефективніша за нові спецфонди для продовольчої безпеки — Качка
Зняття морської блокади України буде більш ефективнішим заходом для забезпечення продовольчої безпеки світу, аніж створення нових спецфондів ООН. Таку думку висловив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка.
Знищення «Москви» — кращий внесок у подолання голоду у світі, ніж будь-які програми ООН”, — написав Качка у Facebook.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш напередодні висловив припущення, що п’ята частина людства страждатиме від злиднів, нужденності та голоду в масштабах, небачених десятиліттями, через війну в Україні.
Я згоден щодо 1/5, але треба казати простіше — голод шириться через блокування наших портів і торгівлі в Чорному морі військовими кораблями РФ. Кукурудза, пшениця, олія в нас є. Вивезти не дають російські кораблі, які розстрілюють торговельні судна”, — прокоментував Качка.
Якби не військова агресія Росії, ціни на продовольство у світі були б високими, але не захмарними, пояснив торгпред.
Якби не Росія, то Африка та Близький Схід не думали б, де наскрести грошей, щоб купити на останнє пшеницю. Росія обманює багатьох, коли каже, що сама задовольнить попит на зернові”, — зазначив Качка.
По-перше, не задовольнить, бо, крім пшениці, є ще не менш важлива кукурудза та рослинна олія, зазначає торгпред. А по-друге, РФ спекулює на цінах, наголосив він.
Тому, продовжив Качка, план «А» щодо подолання голоду — це відсіч агресії на морі та на суші, щоб українські зернові та олійні у повному обсязі потрапили на ринок. План «Б» — максимальна логістика через західний кордон.
План «В» — створити фонд/програму/організацію, в якій міжнародні чиновники будуть купувати на гроші багатих і роздавати бідним — не план. Так, Україна бере активну участь у WFP, але масштаб нинішньої проблеми під силу лише ринку. Лише нормальна мирна торгівля може врятувати світ від нинішньої продовольчої кризи, про що йдеться у документах Міжнародної зернової ради й Міжнародної морської організації. Ці організації розуміють: збалансована торгівля та вільне мореплавство — це першооснова. Все інше — допоміжне”, — підсумував заступник міністра економіки.
Розв’язана Росією війна справляє негативний вплив на ситуацію на глобальному ринку продовольства, адже значно скорочує експорт зернових культур з України. Наразі в портах України лишаються заблокованими десятки комерційних суден із уже відвантаженим зерном, яким загарбники не дозволяють вийти в море.
Водночас, за прогнозами Мінагроппроду, Україна зможе цього року залишитись у десятці найбільших експортерів продовольства за умови розблокування морських портів.
Наприкінці березня Європейська рада ухвалила рішення, яким доручила Європейській комісії підтримувати продовольчу безпеку та сільське господарство України.
Польща працює над створенням на кордоні з Україною «сухого порту» з метою збільшення пропускної можливості для експорту української аграрної продукції.
Загроза світовим постачанням пшениці від російського вторгнення в Україну посилюється через вичерпання запасів у головних країнах-експортерах, таких як США та Євросоюз, що підриває їхню ефективність як «подушки» під час кризи.