«Метінвест» застеріг споживачів від купівлі металу, викраденого окупантами з Маріупольського порту
Група «Метінвест» звернулася до споживачів із проханням не купувати викрадену росіянами з Маріупольського порту металопродукцію виробництва Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча (ММК ім. Ілліча) та комбінату «Азовсталь».
Як повідомила прес-служба «Метінвесту», відповідні листи надіслані усім портам, клієнтам і партнерам за підписами генерального директора ММК ім. Ілліча Тараса Шевченка та генерального директора «Азовсталі» Енвера Цкітішвілі.
Група поінформувала, що у перший день війни в Маріупольському морському торговельному порту залишалося понад 234 тис. тонн металургійної продукції, виробленої на ММК ім. Ілліча та «Азовсталі». Через російську окупацію Маріуполя комбінати не можуть експортувати цю продукцію законним покупцям з Іспанії, Італії, Бельгії, Греції, Португалії, Туреччини, Іраку та Єгипту.
Підприємства «Метінвесту» зауважують високу ймовірність розкрадання та контрабанди української металургійної продукції, зважаючи на завантаження металу на судно РМ-3 російською компанією «УК «Ріка-море». Комбінати наголошують на відсутності будь-якої співпраці чи координації з представниками країни-агресора або її окупаційною адміністрацією, що причетна до вивезення металу до РФ”, — наголосила прес-служба.
ММК ім. Ілліча й «Азовсталь» підкреслюють, що за міжнародним та українським законодавством збройне захоплення торгових суден, що перебували в акваторії маріупольського порту, та української продукції мають усі ознаки бандитизму чи пограбування. Підприємства просять усіх потенційних покупців відхиляти будь-які пропозиції щодо викраденої металургійної продукції, адже її купівля не вважатиметься добросовісною.
Зокрема, Група просить споживачів ретельно розглядати кожну угоду щодо будь-якої металургійної продукції сумнівного походження, особливо з тимчасово окупованих Маріуполя, Херсона, Севастополя або з російських Таганрогу, Туапсе, Ростова-на-Дону, Новоросійська, які не постачали таку продукцію раніше, та перевіряти сертифікати походження і супровідні документи на металургійну продукцію з цих міст. Портам — ретельно перевіряти чинність супровідних документів та походження будь-якої металургійної продукції із цих міст.
У середині червня Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча Групи «Метінвест» звернувся до Кабінету міністрів та Офісу Президента України з проханням накласти персональні санкції на російських резидентів, які незаконно захоплюють і перепродають український метал.
Наприкінці травня «Метінвест» повідомив про високий ризик піратства з боку Російської Федерації та викрадення і незаконного вивезення з Маріупольського порту металургійної продукції, що належить Групі.
За даними «Метінвесту», через Маріупольський морський порт, що наразі перебуває на окупованій російськими військами території, загарбники вже викрали й вивезли до Росії майже 30 тис. тонн української металопродукції.
Раніше директор ДП «Маріупольський морський торговельний порт» Ігор Барський заявив, що російські окупанти намагаються частково відновлювати порт в окупованому Маріуполі, на території якого перебувають зерно та український метал вартістю понад $170 млн, що сигналізує про намір ворога вивозити крадене українське майно.
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв, що російські окупаційні війська намагаються поновити роботу Маріупольського порту, але їм це не вдається, поки залишається затопленим судно «Меотида» при вході у нові «ворота», які є основними для поновлення морських перевезень. Поки що окупанти зуміли розблокувати лише так звані старі ворота, через які можуть пройти судна класу «річка-море» з осадкою до 3,5 метра, проте глибина в яких не достатня для проходження завантажених морських балкерів.
Крім того, окупанти розпочали термінові роботи з ремонту залізничного полотна в Маріуполі та станції Сартана, щоб спробувати вивезти металопрокат та залишки зерна з території Маріупольського порту залізницею.
На початку травня Міністерство інфраструктури видало наказ про закриття морських портів Бердянськ, Маріуполь, Скадовськ та Херсон, які розташовано на окупованих Росією територіях Запорізької, Донецької та Херсонської областей, до відновлення над ними контролю.