Логістика воєнного часу. Репортаж з логістичного центру HelpUkraineCenter, заснованого за ініціативи співвласника ТІС Андрія Ставніцера

Про організацію логістичного центру Андрій Ставніцер замислився в день початку війни. «Логістика — дуже слабка ланка в подібних жахливих обставинах. Я в перши ж години війни зрозумів, що треба її швидко налагоджувати», — каже він.

За ініціативи Ставніцера був створений проект HelpUkraineCenter — мережа складів у Європі, що збирають гуманітарну допомогу з різних країн світу та переправляють її до України. До створення HelpUkraineCenter долучилися представники великих українських компаній: засновник Rozetka Владислав Чечоткін, співзасновник «Нової пошти» Володимир Поперешнюк та інші.

Андрій Ставніцер

Спільними зусиллями запустили проєкт було запущено вже до 1 березня — саме тоді він прийняв перші 2 тонни гуманітарної допомоги. Спочатку працювали у невеликому приміщенні у польському містечку Холм на кордоні з Україною. Нині, крім Холма, HelpUkraineCenter має основний майданчик у Любліні. Крім того, центр налагодив «південний коридор» — склад у румунському місті Хуші, звідки гуманітарні вантажі йдуть в Одесу, Миколаїв, у напрямку Херсону та інших міст півдня України.

За два з половиною місяці роботи HelpUkraineCenter став однією з наймасштабніших волонтерських ініціатив — на його складах працюють сотні людей. Станом на 25 квітня об’ємзібраної допомоги сягнув 3870 тон. А для волонтерів, що надають різноманітну допомогу, цей проєкт став точкою єднання, місцем, де можна бути корисним і наближати перемогу.

Куратор волонтерів Сергій Медяник

Волонтерські будні

Склад у Любліні працює як великий «мурашник». Цілоденно волонтери приймають гуманітарні вантажі, сортують їх та складають наново за потребами, наприклад у набори для мам і дітей, і вантажать на фури для відправлення в Україну. Як і з будь-якими волонтерськими організаціями, склад працівників змінюється — є люди, що приходять допомогти на день чи два, є ті, хто затримується надовше. Значна частина волонтерів — українці, як ті, що виїхали з початком війни, так і ті, хто живе за кордоном постійно.

Президент ЄБРР Оділь Рено-Бассо

Ось, наприклад, підлітки Женя, Каріна та Даша, студенти, що навчаються в Любліні, розбирають коробки та пакують набори. Ось подружжя родом з Херсона, що живе у Лондоні, — у Любліні займаються сортуванням допомоги і її відвантаженям. Ось Тетяна, що виїхала в перші дні війни з Дніпра з молодшим сином, до чоловіка, який вже давно працює в Польщі. Як розповідає Тетяна, вона ще в еквакуаційномупотязі вирішила волонтерити, швидко знайшла HelpUkraineCenter і щаслива допомагати. «Ми зранку приїхали в центр, пройшли інструктаж і почали працювати. Час промайнув дуже швидко, це був перший день без телефона в руках і судомного читаня новин. Наступного дня до нас доєднався син. В процесі він спитав: «Я теж волонтер? Справжній? Я роблю добро?» Так, синку! І його очі засяяли. Вперше за ці тижні його очі сяяли, а обличчя освітила щаслива посмішка», — каже жінка.

Одеситка Ірина Кріпак, фотографка, що на початок війни жила в Києві, планувала поволонтерити в Любліні два-три дні, проте затрималася у HelpUkraineCenter на тижні. «Тут працюють неймовірні люди, ми жартуємо, що зібралися висококваліфіковані чорнороби з вищою освітою. Я приїжджаю на склад о дев’ятій ранку, а вертаюся о дев’ятій вечора. Ці 12 годин я почуваюся щасливою людиною, яка може щось робити, бути корисною», — розповідає вона. У Любліні Ірина розвантажує машини, фасує пакунки, перекладає і фотографує, зокрема, відомих людей, що навідуються на склад. Наприклад, нещодавно HelpUkraineCenter відвідала Труді Стайлер, британська акторка, режисерка та дружина популярного співака Стінга, яка разом з мужем підтримує українських волонтерів.

Одеситка Ірина Кріпак

Власне, на складі працюють і іноземні волонтери, як-от двоє британських поліцейських, чи Енері та Ахмед з Туреччини. Всі вони кажуть, що хочуть допомогти українцям всім, чим можуть, і мають потребу бути корисними.

По всьому світу

За статистикою центру найбільш масовими є такі категорії вантажів — їжа та напої, предмети гігієни та медикаменти. З настанням теплої погоди центр перестав приймати одяг — на його сортування витрачається забагато часу, а гостра потреба в теплих речах вже минула.

Для закуповування необхідного HelpUkraineCenter приймає і грошові пожертви, співпрацюючи з німецьким благодійним фондом ErnstProstFoundation. «Цей фонд має прозору історію та репутацію. Донати ми направляємо на термінові закупки, в основному фокусуємося на тактичній медицині, неймовірно важливій нині», — говорить Андрій Ставніцер.

Гуманітарні вантажі найбільше надсилають з Польщі, Франції, Німеччини та Великобританії. Проте географія донорів, що допомагають, є ширшою. До прикладу, на початку травня Люблін прийняв вантаж від волонтерської спільноти з острова Гуам, розташованого у 10 тис км від України, на північ від Австралії. Є допомога і зі Скандинавії: наприклад, подружжя з Осло привезло у Люблін медикаменти, зібрані посольством України у Норвегії. Чоловік і жінка подолали 2 тис. км за 21 годину, кермували по черзі, а на зворотньому шляху забирають українських біженців до своєї країни.

Поліцейські з Британії з вантажем гуманітарної допомоги

Дмитро з Дніпра, який мешкає в Лондоні, курсує між Великобританією та Любліном, перевозячи те, що збирають на острові. За його словами, у волонтерському русі беруть участь і ті люди, яким, здавалося б, мало бути однаково до проблем далекої України. «Мій знайомий англієць з Манчестера привозить вантажі через день, спить на заправних станціях, щоб зробити якомога більше рейсів. Таких людей неймовірна кількість. Одногоразу нам привезли вантаж дві жінки поважного віку з Вельса, за власною ініціативою. Хоча ці жінки, здавалося б, не мають ніякого відношення до України», — зазначає Дмитро.

Ольга та Андрій — подружжя з Києва, що вже давно живуть у Варшаві — збирають і привозять у центр в основному їжу, також потроху збирають гроші і закуповують екіпірування військовим. «На початку війни було дуже багато волонтерських ініціатив, але працювали вони хаотично. Тому ми направляємо всіх, хто хоче допомогти, у HelpUkraineCenter, бо тут працюють централізовано», — розповідає Ольга. Дійсно, центр взаємодіє з ключовими відомствами України, такими як МОЗ, Міністерство реінтеграції регіонів, ЗСУ, а також з гуманітарними центрами міст України, і передає їм вантажі для подальшого розподілу за потребами.

Люди до людей

Ті, хто хоче допомогти, дізнаються про HelpUkraineCenter з соцмереж і газет, працюють і людські зв’язки. «Я дізнався про центр від знайомих через знайомих. Спрацювала неймовірна мережа від людей до людей», — говорить лондонець Дмитро. Ціннісною складовою центру є те, що він налагоджує не лише товарну, а й людську логістику, і стає спільнотою. До прикладу, саме на першому складі в Холмі волонтери прийняли п’ятирічного Ваню, що фактично самостійно вибирався з Києва, і доправили хлопчика до мами, і ця історія набула значного розголосу.

Подружжя з Осло, яке привезло у Люблін медикаменти, зібрані посольством України у Норвегії за 2 тис. км

Друзі-дніпряни Антон та Дмитро, що до війни жили в Іраку, нині працюють в Любліні. Причому волонтерство у центрі вони суміщують з вивозом українців з прикордонних пунктів, для цього купили бус. «Багато українців фактично їдуть в нікуди, а ті, хто раніше не бував за кордоном, не знають, як тут влаштуватися. У багатьох з них єдиний запит: «Нам би кудись доїхати, щоб знайти роботу», — говорить Дмитро.

Для деяких українців, що з родинами перебралися у Польщу, центр став прихистком. Зокрема, на території складу є дитячий куточок, де малеча може погратися і відпочити, поки батьки працюють. Тому Тетяна називає люблінський склад рятівним колом для тих, хто мусив виїхати з України.

Денис з Одеси з друзями

«Насправді це не організація, а дух, що наближає нас до перемоги. Ми об’єднані єдиною метою — швидше перемогти і повернутися додому», — ділиться своїми спостереженнями Сергій Медяник. У мирному житті він був фіндиректором міжнародного холдингу, а нині є куратором волонтерів у HelpUkraineCenter.

Як це працює

90% гуманітарних вантажів доправляють до HelpUkraineCenter благодійники. 10% — закупається за рахунок грошевих надходжень (частіш за все це тактична медицина). Центр займається прийомом, сортуванням і подальшим транспортуванням до України — розподіляють гуманітарні вантажі ЗСУ, МОЗ чи Мінреінтеграції. Така організація роботи дала можливість не витрачати зайвого часу на пошук кінцевих отримувачів (але контроль розподілу в центрі ведуть постійно), завдяки чому HelpUkraine вийшов на високі показники. Щодня на складах обробляється в середньому 186 палет з вантажами — загальною вагою до 70 тон.

Врятувати життя

13 травня HelpUkraineCenter отримав значну грошову допомогу — 2 млн євро перерахувала європейська інвестиційна компанія FreedomFinanceEuropeLtd. «Важливо зробити хоч щось, щоб полегшити ту жахливу гуманітарну кризу, яка зараз відбувається в Україні», — коментує ТімурТурлов, CEO FreedomHoldingCorp. Волонтерський центр направляє ці гроші на закупівлю тактичної медицини (турнікетів, бандажів, кровоспинних засобів), які використовують не лише військові, але і служби порятунку та цивільні лікарі, щоб рятувати життя людей з важкими пораненнями.

Труді Стайлер з волонтерами центру

«Ми вдячні FreedomFinance за довіру. І дуже уважно стежимо за тим, щоб кожна одиниця гуманітарної допомоги — чи то оптова поставка медикаментів, чи маленька коробка з їжею та базовими засобами гігієни — потрапила до рук фінальних одержувачів, людей з України, особливо тих, що перебувають у найнебезпечніших регіонах, ближче всього до лінії бойових дій», — відзначив Андрій Ставніцер, ініціатор HelpUkraineCenter.

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *