Лише в обмін на військовополонених: Зеленський назвав умову відновлення експорту російського аміаку через український порт

Україна може погодитися на відновлення експорту аміаку з Росії трубопроводом до українського порту «Південний» і далі Чорним морем лише після того, як відбудеться обмін полоненими за формулою «всіх на всіх». Про це заявив Президент України Володимир Зеленський, передає «Інтерфакс-Україна».

Щодо експорту аміаку. Ми можемо домовитися, тільки якщо буде реалізовано обмін «всіх на всіх». Ми не хочемо торгувати з Росією, допомагати їм — вони наш ворог. Я сказав, що ми можемо погодитися лише якщо вони обміняють усіх наших полонених на своїх полонених”, — сказав глава держави, відповідаючи на запитання під час конференції Bloomberg New Economy Forum у четвер, 17 листопада.

Раніше західні медіа повідомили, що з метою продовження роботи «зернової ініціативи» Росії можуть дозволити експортувати свій аміак тим же коридором, яким Україна зараз експортує продовольство. Перемовини про це буцімто ведуться в рамках ООН, і цей процес включав двосторонні зустрічі в кулуарах G20 на Балі цього тижня. За озвученою інформацією, Росія намагається домовитися про послаблення щодо Россєльхозбанка для проведення платежів за власний сільськогосподарський експорт і відновлення роботи аміакопроводу Тольятті—Одеса.

У вересні уже з’являлася інформація про те, що ООН тисне на Україну та Росію з метою відновити роботу аміакопроводу Тольятті—Одеса для експорту російського аміаку через морський порт «Південний» і далі Чорним морем у рамках «зернової ініціативи». Реагуючи на ці заяви, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що Україна розбиратиметься в деталях ініціативи ООН щодо відновлення роботи аміакопроводу Тольятті—Одеса і не ухвалюватиме жодного рішення, яке суперечило б інтересам країни.

Аміакопроводом Тольятті—Одеса, кінцевою точкою якого є Одеський припортовий завод, раніше здійснювався експорт аміаку виробництва російських ПАТ «Тольяттіазот» (належить російському олігарху Дмітрію Мазепіну) та АТ «Міндобрива» (належить російському олігарху Аркадію Ротенбергу). Постачання припинилися 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабного військового вторгнення РФ до України.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією.

У листопаді дію «зернової ініціативи» продовжено ще на три місяці — до середини лютого 2023 року.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *