Конкретних домовленостей про переговори з розблокування експорту зерна поки немає — МЗС
Наразі не досягнуто конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів за участі України, РФ, Туреччини та ООН щодо вирішення питання вивезення зернових із заблокованих Росією українських морських портів. Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, передає «Укрінформ».
Україна вітає зусилля генерального секретаря ООН задля вирішення питання вивезення зернових із заблокованих Росією українських морських портів. Нині тривають експертні консультації між зацікавленими сторонами. Конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів за участі України, Росії, Туреччини та ООН наразі не досягнуто”, — зазначив Ніколенко.
Речник МЗС наголосив, що, як і раніше, принциповим елементом української позиції залишаються питання безпеки.
Через блокаду українських морських портів на світовий ринок не потрапило 7 млн тонн пшениці, 14 млн тонн зерна кукурудзи, 3 млн тонн соняшникової олії та 3 млн тонн соняшникової макухи. Це вже призвело до рекордного зростання цін на світовому ринку та неминуче матиме наслідком світову продовольчу кризу і зростання інфляції.
Читайте також: Стратегічні зернові. Наслідки скорочення українського зернового експорту для України і світу
Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що Україна готова створити необхідні умови для відновлення експорту з Одеського порту і шукає рішення разом з ООН і партнерами, щоб Росія не змогла цим скористатися для нападу. Українське зерно може бути доставлене на світові ринки завдяки механізму командного центру, що планується створити у Стамбулі. Так, під егідою ООН було підготовлено дорожню карту для розв’язання глобальної продовольчої кризи.
Україна вважається житницею світу, проте з огляду на російську загарбницьку війну українська аграрна економіка більше не може використовувати важливі морські порти для експорту.
ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі. Через блокування українських морських портів Росією близько 20 млн тонн збіжжя залишаються заблокованими в Україні.
В умовах морської блокади Росії Україна налагодила два канали експорту зерна — через Польщу та Румунію, а також веде переговори з державами Балтії.