Кабмін змінив умови оплати за оренду держмайна: до чого готуватися стивідорам?

У жовтні Кабмін вчергове змінив власну постанову №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». Ці зміни регулюють таке чутливе для багатьох стивідорів питання, як сплата орендних платежів за державне та комунальне майно під час воєнного стану, адже чи не 80% портових операторів орендують необхідне для стивідорної діяльності майно — портову інфраструктуру, устаткування, складські приміщення, необхідну техніку тощо, але у зв’язку з блокадою роботи морпортів через повномасштабну війну не мають нагоди його використовувати. Тож розбираємося, що змінилося та як стивідорам зберегти своє право не сплачувати за аренду держмайна, яке не використовується. 

Кабмін переглянув умови оплати за оренду держмайна для портових операторів, вкотре змінивши свою постанову №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». Відтак, з 1 серпня 2022 року стивідори у портах Ольвії, Чорноморська, Одеси, Південного, Миколаєва та Білгород-Дністровського втратили право на «автоматичне» звільнення від орендної плати за користування держмайном. 

Але перш ніж перейти до аналізу документа, невеличка передісторія. Жовтневі зміни — не перша спроба уряду від початку повномасштабної війни впорядкувати питання з оплатою за орендоване держмайно під поточні військові та економічні реалії, що стосується в тому числі і стивідорів. Адже близько 80% портових операторів орендують необхідне для здійснення стивідорної діяльності майно — портову інфраструктуру, устаткування, складські приміщення, необхідну техніку тощо, але у зв’язку з блокадою роботи морських портів через повномасштабну війну не мають нагоди його використовувати. 

Тож у травні 2022 року уряд ухвалив вищезгадану постанову №634 та дозволив портовим операторам залежно від регіону присутності претендувати або на повне звільнення від орендної плати, або на знижки. Вже у вересні ж Кабмін звільнив від орендної плати всіх стивідорів у портах «Ольвія», Чорноморськ, Одеса, «Південний», Миколаїв та Білгород-Дністровський. Цей крок виглядав логічно, хоча і дещо запізніло, адже через блокаду морпортів більшість портових операторів втратили хоча б найменшу можливість здійснювати господарську діяльність, а отже і користуватися орендованим майном. Виняток становили стивідори, задіяні з 1 серпня 2022 року в роботі зернового коридору.

Тепер, після жовтневих змін, орендна плата в вищезгаданих портах стягуватиметься «за замовчуванням». Це означає, що для звільнення від орендних платежів портовим операторам необхідно підтвердити факт невикористання держмайна за відповідний період у балансоутримувача та орендодавця. Як це зробити? Ми в юридичній компанії Legrant вже підготували своїм клієнтам support-алгоритм дій, але якщо стисло, механіка дій портового оператора наступна:

1. До 10-го числа відповідного місяця отримати від балансоутримувача довідку про те, що у попередньому місяці стивідор не використав у своїй господарській діяльності майно орендодавця.

2. Надати довідку від балансоутримувача орендодавцю – здебільшого, це регіональні відділення Фонду держмайна або власне сам Фонд. Саме вони і ухвалюватимуть  рішення щодо звільнення від орендної плати. 

Упереджуючи можливі запитання щодо орендних платежів за землю, одразу зауважу, що пільги, що регулюються постановою №634, не стосуються користування державними земельними ділянками. Нагадаю, їх зафіксовано у Податковому кодексі, який передбачає інші умови та механізми звільнення від орендної плати за землю.

І останнє. Попри намагання уряду впорядкувати таке чутливе для цілих секторів економіки питання як орендні платежі за державне та комунальне майно в період воєнного часу, порядок отримання знижки принаймні для стивідорів потребує уточнень навіть після останніх жовтневих змін. Ми в Legrant пропонуватимемо визначити чіткі дедлайни ухвалення рішення про знижку чи звільнення від орендної плати для Фонду держмайна та його регіональних відділень, аби визначити зрозумілі часові межі та уникнути можливих зволікань. Також будемо пропонувати сформувати пул стивідорів, які не використовують орендоване держмайно, оскільки не можуть займатися стивідорною діяльністю в поточних умовах, та автоматично звільнити їх від орендної плати доти, доки вони не відновлять роботу. У будь-якому випадку, ми передамо наші пропозиції щодо уточнення (або підготовки відповідного регуляторного роз’яснення) до Кабміну вже найближчим часом.

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *