Кабмін констатує втрату майна та зменшення доходів ДПЗКУ

Внаслідок збройної агресії Росії втрачено рухоме та нерухоме майно ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) і відбулося зменшення обсягів доходів у зв’язку з окупацією деяких філій товариства. Про це йдеться в матеріалах Кабінету міністрів до проекту держбюджету на 2023 рік, повідомляє Finbalance.

Наразі розмір втрат оцінити неможливо, оскільки відсутня об’єктивна інформація щодо стану майна на філіях, що перебувають на тимчасово окупованих територіях та/або безпосередньо у зоні проведення бойових дій», — сказано в матеріалах.

Як зазначається, ДПЗКУ несе додаткові витрати у зв’язку з необхідністю переміщення максимально можливих залишків зерна з філій, що перебували під загрозою окупації.

Також внаслідок військових дій та блокування росією морських торгівельних шляхів відбулось перенасичення внутрішнього ринку, що вплинуло на зниження ціни реалізації продукції нижче від вартості запасів.

Крім того, внаслідок невиконання боргових зобов’язань за кредитом, залученим АТ «ДПЗКУ» під державні гарантії, у січні та липні 2022 року Міністерством фінансів України виконані гарантійні зобов’язання за державною гарантією у відповідності до умов договору про погашення заборгованості ПАТ «ДПЗКУ» від 28.12.2012 №15010-03/147 у сумі 2,487 млрд грн та 2,792 млрд грн відповідно.

Зберігається висока ймовірність виконання державою гарантійних зобов’язань за заборгованістю АТ «ДПЗКУ» також і у 2023 році», — зауважують в уряді, уточнюючи, що йдеться про 4,6 млрд грн.

У січні 2022 року ДПЗКУ змогла вчасно виплатити лише $8,8 млн, або 9% від суми чергового платежу за кредитом Експортно-імпортного банку Китаю, що складала $96 млн, решту коштів (2,5 млрд грн в еквіваленті) виплатив Мінфін, оскільки кредит залучався під держгарантії.

За даними Міністерства фінансів, станом на 1 січня 2021 року ДПЗКУ мала заборгованість по залученим під держгарантії запозиченням на суму 29,7 млрд грн.

У 2021-2024 року ДПЗКУ має здійснити виплати за гарантованими державою запозиченням на суму 23,8 млрд грн.

У 2012 році Кабмін надав ДПЗКУ держгарантії на залучення позик на $3 млрд у Експортно-імпортного банку Китаю для фінансування проектів у сфері сільського господарства. При цьому був отриманий лише один кредитний транш на $1,5 млрд. Із цієї суми близько $1 млрд було розміщено на депозитному рахунку в Укрексімбанку.

У той самий період ДПЗКУ уклала договір про співпрацю з Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів (ССЕС), за яким ДПЗКУ зобов’язалася постачати зернові впродовж 15 років (починаючи з 2013-2014 маркетингового року) в обсязі не менше 4 млн тонн і не більше 6 млн тонн на рік, з очікуваною загальною кількістю не менше 80 млн тонн. Передбачалося, що ДПЗКУ має надавати пріоритет щодо виконання щорічних поставок зернових для ССЕС з урахуванням щорічних експортних можливостей України. Було домовлено, що якщо ДПЗКУ не зможе поставити щорічний мінімальний обсяг по контракту, CCEC матиме право повідомити про це Ексімбанк Китаю, щоб він, своєю чергою, відкоригував суму надання кредитів відповідно до фактичної щорічної поставки зернових.

ДПЗКУ (створена Кабінетом міністрів у 2010 році) займається зберіганням, переробкою та експортом зернових. Закуповує зернові культури (пшеницю, ячмінь, кукурудзу, жито, овес, сою, гречку) за форвардними та спотовими програмами по всій Україні.

Перевезення зерна забезпечують вісім авто- та 15 залізничних компаній-експедиторів. Зернові приймають понад 50 філій (більше 310 елеваторів) загальною потужністю одноразового зберігання 3,75 млн. тонн (10% сертифікованих елеваторних потужностей України). До складу корпорації входять філії Одеський зерновий термінал та Миколаївський портовий елеватор сумарною річною потужністю перевалки зернових близько 3,6 млн. тонн. Штат корпорації — близько 5 тис. співробітників.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі «Порти України». Стати партнером тут!

Репосты:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *