Дослідницький криголам «Ноосфера» завершив першу експедицію під українським прапором

Флагман українського наукового флоту — океанське дослідницьке судно льодового класу «Ноосфера» наприкінці минулого тижня зайшло до порту Кейптаун (Південно-Африканська Республіка), завершивши перший антарктичний сезон. Про це повідомила прес-служба Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).

27 травня науково-дослідне судно «Ноосфера» зайшло в порт Кейптаун, завершивши перший антарктичний сезон. Шлях з Фолклендських островів зайняв 19 днів і був досить складним. Як жартує команда: «за спокійний прохід протокою Дрейка туди й назад ми «заплатити» поганою погодою через Атлантичний океан»”, — вказала прес-служба.

Таким чином вперше за 20 років Україна здійснила антарктичну експедицію власним науковим флотом.

Через війну в Україні «Ноосфера» поки що не може повернутися до порту приписки Одеса. Наступні місяці судно базуватиметься у Кейптауні, де пройде технічне обслуговування та готуватиметься до нових подорожей.

«Ноосфера» вирушила у перший рейс з порту приписки Одеса 28 січня. Загалом з України до крижаного континенту, а потім звідти до Чилі й через Фолкленди до ПАР судно подолало 16 тис. миль (26 тис. км). Експедиція тривала чотири місяці.

Під час першої подорожі до Антарктики «Ноосфера» забезпечила перезмінку українських антарктичних експедицій: доправила на станцію «Академік Вернадський» зимівників 27-ї української антарктичної експедиції й забрала команду 26-ї УАЕ, а також сезонний загін науковців та технічних працівників. Крім того, на станцію було доставлено 140 тонн пального та понад 80 тонн різних вантажів — від річного запасу їжі до будматеріалів для продовження модернізації «Вернадського».

У цьому рейсі була запланована потужна програма з досліджень Південного океану, більшість якої довелося скасувати через війну. Однак попри це наші вчені все ж виконали з борту криголаму частину запланованих досліджень. Зокрема, вперше за 20 років українською експедицією були відібрані проби донних відкладів в океані.

Крім того, «Ноосфера» доправила вантажі на польську антарктичну станцію «Арцтовський», а на зворотному шляху забрала учасників польської антарктичної експедиції. Український криголам забезпечив перезмінку на «Арцтовському» замість російського судна.

Дослідницький криголам «Ноосфера» завершив першу експедицію під українським прапором
Фото: uac.gov.ua

«Ноосфера» належить Національному антарктичному науковому центру України. Власний океанографічний криголам дозволить Україні після тривалої перерви повернутися до досліджень Світового океану, розв’язати логістичні проблеми на антарктичній станції «Академік Вернадський» та розширити можливості сезонних експедицій, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а також проводити дослідження не лише в Антарктиді, а й в Арктиці, і, за необхідності, в інших регіонах океану.

Криголам був придбаний в установи «Дослідження та інновації» Великобританії (куди входить Британська антарктична служба) за $5 млн. У серпні на судні піднято прапор України, а 5 жовтня воно прибуло з порту Фредеріксхавн (Данія) до нового порту приписки Одеса. У грудні 2021 — січні 2022 року на судні було проведене технічне обслуговування в доку ПАТ «Іллічівський судноремонтний завод» (ІСРЗ). Судно збудувала суднобудівна компанія Swan Hunter (Уоллсенд, Великобританія), спуск на воду відбувся у 1990 році. Довжина судна — 100 метрів, ширина — 18 метрів, водотоннажність — 5,7 тис. тонн. Судно здатне рухатися крізь шар льоду завтовшки до чотирьох метрів.

Просування вашої компанії на найбільш читаному галузевому ресурсі — ports.ua і в журналі “Порти України”. Стати партнером тут!

Репосты:

2Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *