Без морпортів Україна може щомісяця експортувати не більше 1,5 млн тонн зерна — Мінагропрод
Експорт української сільгосппродукції через країни Євросоюзу, у тому числі з урахуванням постачання через дунайські річкові порти, за будь-яких обставин не може перевищити 1,5 млн тонн на місяць, тоді як до блокади українських морських портів військами Росії країна могла щомісяця перевалювати понад 5 млн тонн сільгоспкультур. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, передає «Інтерфакс-Україна».
Попередньо ми підрахували, що до півтора мільйона тонн — це все одно максимум”, — заявив Висоцький під час експертної дискусії «Заблокована торгівля: чи може Україна збільшити експортні потужності» у п’ятницю, 13 травня.
Він уточнив, що в Україні достатньо сільгосппродукції для експорту — українські аграрії можуть поставити на зовнішні ринки стільки зерна, скільки потрібно. Обсяги його експорту обмежені лише логістичними можливостями.
Як повідомив міністр агрополітики Микола Сольський, Україна у квітні 2022 року експортувала 1,09 млн тонн зерна переважно через румунські порти, що більш ніж уп’ятеро перевищує показники березня. За його даними, більша частина експортних постачань з України здійснювалася у квітні через річкові порти Дунаю, оскільки українські чорноморські порти заблоковані російськими окупаційними військами.
При цьому логістика української сільгосппродукції через Румунію може ускладнитися і сповільнитись у червні, коли до морпортів цієї стани почне надходити новий урожай румунської, сербської, угорської та болгарської озимої пшениці та ячменю, які створять конкуренцію постачанням з України.
До російського військового вторгнення Україна щомісяця експортувала до 5 млн тонн сільгосппродукції через порти Одеси і Миколаєва, проте зараз через їх морську блокаду з боку РФ країна може щомісяця перевозити близько 500 тис. тонн зернових. Цей показник можна збільшити до 2-3 млн тонн, наростивши пропускну здатність залізничних і логістичних переходів на кордонах з країнами ЄС.
12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів. За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.
ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.