Євросоюз припускає обмеження аграрного імпорту до сусідів України після продовження «економічного безвізу»
Європейський Союз може обмежити аграрний імпорт до п’яти країн-сусідів України після продовження безмитного режиму в ЄС для українських товарів. Про це заявив виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, передає «Укрінформ».
В тому, що стосується України, після ухвалення нового пакету автономних торговельних заходів та їх продовження ще на один рік, ми маємо правову основу для можливого продовження виключних захисних заходів (проти українського аграрного імпорту, — ред.), тому що існуючі виключні захисні заходи, що були передбачені попередніми автономними регуляторними правилами, втрачають чинність 5 червня. Тож, після цього рішення щодо продовження (автономних торговельних заходів, — ред.), ми надали сигнал про готовність Європейської комісії також продовжити (виключні торговельні обмеження, — ред.) для п’яти країн, яких це стосується”, — наголосив Домбровскіс.
Він зауважив, що Єврокомісія продовжує обговорення цієї теми із зацікавленими країнами-членами, а також із Україною. Якщо в результаті такого обговорення буде прийняте рішення про продовження виключних захисних заходів Євросоюзу проти українського сільськогосподарського імпорту після 5 червня, сторони визначатимуть конкретні дати дії таких тимчасових обмежень.
Разом із цим виконавчий віце-президент Єврокомісії подякував країнам-членам за продовження безтарифного імпорту українських товарів до Євросоюзу, оскільки такі автономні торговельні заходи, що застосовувалися протягом року, стали вагомою основою для підтримки Євросоюзом економіки України шляхом доступу до європейського ринку.
25 травня Рада ЄС схвалила регламент щодо продовження режиму безмитної торгівлі між Євросоюзом та Україною, який продовжує призупинення всіх митних зборів, квот і заходів торговельного захисту щодо українського експорту в ЄС ще на рік, до червня 2024 року. Ці регуляторні правила набувають чинності з 6 червня поточного року.
Водночас блокада чорноморських портів Росією призвела до різкого збільшення обсягу перевезень українського зерна та інших сільськогосподарських товарів суходолом, через «коридори солідарності» на кордонах з країнами-сусідами, що суттєво вплинуло на внутрішній ринок цих країн та спричинило протести з боку місцевих фермерів.
На початку травня Європейська комісія запровадила виняткові та тимчасові запобіжні заходи, якими буде обмежено вільний обіг чотирьох українських аграрних товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшника — на території Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини.
Заходи набули чинності 2 травня й триватимуть до 5 червня 2023 року, але за потреби можуть бути продовжені. У цей період згадані товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.
Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов’язалися скасувати запроваджені у квітні односторонні заходи щодо пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику, а також будь-якої іншої продукції, що походить з України.
За інформацією Єврокомісії, єдиною країною, яка все ще не скасувала одноосібні заходи проти українського сільськогосподарського імпорту, є Угорщина, але це не дозволяє Єврокомісії просуватися вперед у реалізації вже згаданих виключних захисних заходів, що погоджені на рівні усього ЄС.